- Tiedotteet, Uutiset
Lukeva Keuruu -hanke käynnistyy
Keuruulla on käynnistynyt elokuun alussa Opetushallituksen rahoittama Lukeva Keuruu –hanke. Hankkeen tavoitteena on luoda Keuruun lapsille ja nuorille oma lukutaitostrategia, joka tuo lukutaitoa ja lukemista näkyväksi osaksi arkea ja vahvistaa lasten ja nuorten parissa tehtävää lukutaitotyötä. Lukutaitostrategian painopisteet tulevat olemaan monilukutaito, erilaisten lukijoiden huomioiminen ja lukemisen ilo.
Hanketta hallinnoi kirjastopalvelut ja strategiatyötä tehdään yhdessä varhaiskasvatuksen, koulujen ja muiden lasten ja nuorten parissa toimivien tahojen kanssa. Päämääränä on rakentaa käytännön toimintatapoja, joiden avulla ammattilaisten ja vanhempien on mahdollisimman helppoa tukea lasten ja nuorten lukemista.
Keuruu on yksi 19:stä kunnasta, joille kevään haussa myönnettiin kansallisen Lukutaito-ohjelman valtionavustus. Hanke kestää vuoden 2026 loppuun ja sen koordinaattorina työskentelee Joanna Heinonen (KM, FM). Heinonen on toiminut yli kymmenen vuotta Keuruulla luokanopettajana. Tämän lisäksi hän on työskennellyt sanataideohjaajana sekä kirjoittanut kirjoja lapsille ja nuorille.