
Opintojen ohjaus ja tuki
Mietityttävätkö opiskeluasiat tai kaipaatko konkreettista apua opintoihin hakeutumisessa? Meiltä Keuruulta löytyy useampia toimijoita, joiden puoleen voit kääntyä, jos kaipaat ohjausta ja tukea opintoasioissa.
Opinto- ja uraohjaus
Opinto-ohjaaja, oppivelvollisuuden kuntavalvoja Helena Puukka puh. 0400 263 923, helena.puukka@keuruu.fi
- Ylioppilaiden jälkiohjaus vuoden ajan valmistumisesta.
- Opintonsa keskeyttäneiden oppivelvollisten ohjaus.
Etsivä nuorisotyö
Ole yhteydessä, jos olet keskeyttänyt opintosi tai jos suunta on muutoin hukassa.
Nuorten työpaja
Ota yhteyttä jos:
- kun haluat tietää nuorten työpajatoiminnasta tai haluaisit tulla pajalle työkokeiluun.
- Sinulla on tarve toisenlaisen oppimisympäristön löytämiseksi.
- haluat löytää polun kohti koulua ja/tai työelämää
- kaipaat apua tulevaisuuden suunnittelussa
Nuorten työpajan kohderyhmää ovat alle 29-vuotiaat nuoret.
Työvalmentajat:
Tanja Mäkelä, puh. 040 7206 316, tanja.makela@keuruu.fi
Karoliina Pirhonen, puh. 040 6585 504, karoliina.pirhonen@keuruu.fi
Käyntiosoite: Nuorten Ohjauskeskus Loiste, Kivilouhoksentie 3 B 3, 42700 Keuruu
OTE – Osaavaa työvoimaa elinikäisellä ohjauksella -hanke
OTE – hankkeen koordinaattorilta saat tukea ja ohjausta koulutukseen hakeutumisessa sekä muissa opiskeluun liittyvissä asioissa. Voimme suunnitella yhdessä tulevia opintojasi ja selvittää mitä erilaisia tapoja opiskelulle on. Hankkeen asiakkaaksi ovat tervetulleita kaikki työikäiset keuruulaiset.
Jos opiskeluasiat mietityttävät sinua, ota rohkeasti yhteyttä soittamalla, whatsapilla tai sähköpostilla!
Noora Rauhala
Kasvun ja hyvinvoinnin palvelut, hallinto
OTE -hankkeen kuulumisia voit seurailla tällä hetkellä instagramissa Opinkeuruun sivuilla (@opinkeuruu).

OTE – Osaavaa työvoimaa elinikäisellä ohjauksella
OTE-hankkeessa luodaan elinikäisen ohjauksen palvelupolkuja, joiden avulla ohjataan eri ura-, koulutus-, ja työelämätilanteessa olevia henkilöitä heidän tarpeitaan vastaaviin palveluihin.
Palvelupolkujen avulla tehdään näkyväksi kaikki ne tahot, joiden puoleen Keuruulla voi kääntyä, kun haluaa saada tietoa, ohjausta ja konkreettista apua esimerkiksi opiskeluasioissa tai työelämään siirtymisessä. Palvelupoluilta löytyy myös tietoa tahoista, jotka auttavat silloin kun opiskelun tai työllistymisen esteenä on esimerkiksi terveyshuolia.
Hankkeen tavoitteena on myös vahvistaa yhteistoimintaa kaupungin, oppilaitosten ja työnantajien välillä. Yhteistyön muotoja voivat olla muun muassa erilaiset yhteiset tapahtumat, kuten messut, yritysvierailut ja koulutukset, joita OTE -hankkeen koordinaattori organisoi yhdessä muiden tahojen kanssa.
Euroopan unionin osarahoittaman OTE – hankkeen toiminta-aika on 2.4.2024–1.4.2027.